Frézujte jako stolař

Portálový CNC router řady RM LX v rukou pana stolaře posunuje práci se dřevem na novou úroveň

– 11/01/2023 –

„Jsme schopni zvládnout daleko víc práce, jelikož spustíme stroj a můžeme se věnovat něčemu jinému. Je to obrovský pomocník. Produkce se nám zdvihla o 70 %.“ Pavel Martinek, jednatel

nástroj, který změnil naše podnikání

Dříve jsme frézovali na klasickém konvenčním stroji za použití šablon. Navrhnout nový tvar a ještě ten samý den ho mít před sebou na stole v precizní kvalitě? To pro nás byla velice lákavá představa. Nějakou dobu jsme zvažovali, zda se nám investice do CNC routeru vůbec někdy vrátí. Dneska se už těm pochybnostem musím smát.

Stroj máme zapnutý skoro každý den. Pokud zrovna není spuštěný, využíváme software, který jsme k němu dostali, například k vytváření nových produktů. CNC router patří mezi tahouny naší firmy. Je to u nás asi třetí nejpoužívanější stroj hned po pile a brusce. Jsme schopni vyrábět tvarově složité věci, vrtat přesné díry v různých roztečích a srovnávat plochy ve velkém formátu. Dneska už si nedokážu představit, že bych to měl dělat ručně a ve větším množství. Můžeme gravírovat a popisovat výrobky. Dále máme možnost dělat reliéfy nebo 3D obrábět. Dokonce jsme rozjeli přímo naši produkci. Dříve jsme vyráběli pouze pro odběratele, ale teď se snažíme na trh dostat s našimi výrobky. Vyrábíme balanční desky, lampy, epoxidové a dřevěné stoly, dekorační předměty apod.

Praktické zkušenosti

Stroj dalece přesahuje naše požadavky na přesnost výroby. Stačí nám pohybovat se v řádu desetin milimetru. Tuhost stroje, ale v klidu umožňuje pracovat v setinách. Nicméně osoba, která manipuluje a programuje CNC si všechno musí poctivě nachystat a odměřit, a hlavně vyzkoušet program na vzorku, než spustí ostrou výrobu.

Obsluha je celkem jednoduchá. V podstatě vám stačí jen pár tlačítek ke spuštění / zastavení programu a změně rychlosti posuvu nebo otáček vřetene. Určitě se také hodí zmínit asi nejdůležitější tlačítko s názvem total STOP, které se nachází na více místech. Je potřeba dbát na údržbové intervaly, aby vám stroj dobře sloužil. Znamená to mazat a čistit pojezdy, měnit filtry ve vývěvě a rozvaděči a poctivě zahřívat vřeteno před začátkem výroby.

Největší hloubku záběru jsme měli 60 mm. Standardně obrábíme kolem 5 mm na záběr. Všechno se odvíjí od průměru nástroje a obráběného materiálu. Za mě nejzajímavější materiál byla asi epoxidová pryskyřice. Nejtvrdší materiál, co jsme obráběli byl hliník.

Vybrat nástroje je jedna z nejdůležitějších věcí při obrábění. U nás to byl běh na dlouhou trať, než jsme se dopracovali k čemu jsme potřebovali. Dříve jsme kupovali nástroje od nejmenované firmy a pro příklad jsme byli schopni obrábět 100 čmelínů a nástroj už byl na hraně své životnosti, pískal a povrch nebyl tak hezký. Navíc když máte tupý nastroj, hrozí ulomení a pro vřeteno to taky není zrovna dobré. Změnili jsme dodavatele a nyní jsme schopni vyrobit dvojnásobný počet a s rychlejším posuvem.







cnc

Vaše vize realizují naše stroje